PreshevaPRESS

Ngjarjet kryesore që shënuan ditën e djeshme nëpër botë

PreshevaPRESS bazuar në raportet të mediave amerikane, ju sjell një përmbledhje lajmesh nga bota që shënuan ditën e djeshme.


■ Frances Haugen, një ish-menaxhere produkti në Facebook, e kthyer në informuese, i tha dje një nënkomiteti të Senatit se si kompania i mbante me qëllim njerëzit-përfshirë fëmijët-të lidhur me shërbimet e saj. Ajo më parë kishte zbuluar mijëra faqe me dokumente të brendshme për The Ëall Street Journal.

■ Klerikët e Kishës Katolike Romane në Francë kanë abuzuar seksualisht me rreth 216,000 të mitur, kryesisht djem të moshës 10 deri në 13 vjeç, që nga viti 1950, sipas një vlerësimi të një komisioni të pavarur të krijuar me kërkesë të Kishës. Komisioni arriti në përfundimin se problemi ishte shumë më i përhapur sesa ishte njohur më parë

■ Australia dhe Zelanda e Re iu afruan rihapjes së ekonomive të tyre duke njoftuar hapa për të lejuar njerëzit e vaksinuar të lëvizin më lirshëm. Australia tha se vizitorët e huaj nuk do të ishin në gjendje të vizitonin deri në vitin 2022.

■ Gjykata Supreme e Indisë urdhëroi qeverinë të paguajë 50,000 rupi, ose rreth 671 dollarë, për familjet e njerëzve që kanë vdekur nga Covid.

■ Presidenti Biden dhe udhëheqësit demokratë shkurtuan ambiciet e tyre për një zgjerim të rrjetit të sigurisë sociale të Amerikës nga 3.5 trilion dollarë në 10 vjet në 2 trilion dollarë ose më pak.

■ C.I.A. ka pranuar se ka humbur dhjetëra informatorë të cilët janë eleminuar nga Rusia, Kina, Irani dhe Pakistani. Në disa raste, informatorët janë kthyer në agjentë të dyfishtë.

■ Bota humbi rreth 14 përqind të shkëmbinjve nënujorë të saj korale në dekadën pas 2009, kryesisht për shkak të ndryshimit të klimës, sipas një raporti gjithëpërfshirës ndërkombëtar.

■ Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, mbajti takime në Paris për të rindërtuar besimin midis Shteteve të Bashkuara dhe Francës, pas një marrëveshjeje të fshehtë të nëndetëseve.

■ Një qasje e artit bashkëkohor ndaj përkujtimit të Holokaustit në Ukrainë ka zemëruar tradicionalistët-dhe ka tërhequr vizitorë.

■ Një ekuipazh filmik rus u ngjit në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës për të xhiruar skena për filmin e parë të gjatë në hapësirë.

■ Tre shkencëtarë fituan Çmimin Nobel në Fizikë për punën e tyre në mënyrën se si sjellja njerëzore po ndikon në ndryshimin e klimës.

ARTIKUJT E NGJASHËM

Kina kërcënon SHBA-në/ Hakmarrje për statusin e Hong Kongut

PreshevaPRESS

Evropë, masa të reja kufizuese për të frenuar përhapjen e Covid-19 / Video

PreshevaPRESS

Nuk harrojnë vallet dhe flamurin, njihuni me shqiptarët e Ukrainës / Video

PreshevaPRESS